NOWOCZESNY
OGRÓD

Paryż Północy, bo gwiaździste place, miasto parków, magnolii, krokusów oraz
Odra i jej rozlewiska, jeziora,  bo zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina!
Niewiele jest w Europie takich miast.

Więcej

Trochę historii

Szczecin to miasto o ponad tysiącletniej tradycji i burzliwych dziejach. Okres jego świetności przypada na czasy panowania książąt z dynastii Gryfitów oraz przynależności miasta do Hanzy. W tym czasie miasto było jednym z najpotężniejszych portów i ośrodków handlu nad Bałtykiem. W XVII wieku, po wygaśnięciu rodu pomorskich książąt, strategiczne położenie Szczecina stało się powodem licznych ingerencji zbrojnych państw ościennych - Danii, Szwecji, Brandenburgii i Niemiec. Na przełomie XIX i XX wieku miasto przeżywało okres szczególnie silnego rozwoju gospodarczego. Do Szczecina napływał kapitał z całej Europy. Błyskawicznie rozwijał się port, gospodarka morska oraz tranzyt towarów. Po zakończeniu II wojny światowej odbudową zniszczonego miasta zajęli się osadnicy z całej Polski.  W powojennej historii Szczecin był liderem ruchów robotniczych, które przyśpieszyły radykalny przełom polityczny w 1989 r. Grudzień '70, Sierpień '80 .

Zielone i nowoczesne

Dziś Szczecin to nowoczesne miasto, rozbudowane,  z licznymi osiedlami mieszkaniowymi, z nową siatką ulic, ale jest to miasto, które pozwala mieszkańcom żyć blisko natury. Puszcze otaczające miasto, parki i skwery w jego centrum, liczne wyspy Śródodrza, kanały oraz wielkie rozlewiska nadają Szczecinowi niepowtarzalny urok zielonego, pływającego ogrodu.

Wały Chrobrego

Z Wałów Chrobrego – sąsiadujących z Wyższą Szkołą Morską, Muzeum Narodowym i Urzędem Wojewódzkim – można podziwiać widok na Odrę oraz zacumowane statki Tu zwykle odbywają się największe wydarzenia plenerowe,  jak coroczne czerwcowe Dni Morza, finały regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races.

Położony na styku państw i węzłów komunikacyjnych, dzięki napływowej historii mieszkańców, Szczecin  jest miastem otwartym dla ludzi. Mieszkańcy są do przyjezdnych – w tym do obcokrajowców – życzliwie nastawieni.

- Miasto otwarte

Miasto otwarte

Położony na styku państw i węzłów komunikacyjnych, dzięki napływowej historii mieszkańców, Szczecin  jest miastem otwartym dla ludzi. Mieszkańcy są do przyjezdnych – w tym do obcokrajowców – życzliwie nastawieni.

Nauka

Jest także ważnym ośrodkiem akademickim. Na kilkunastu uczelniach wyższych – Uniwersytet Szczeciński Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Akademia Morska, Akademia Sztuki – studiuje około 70 tysięcy osób, w tym wielu studentów z zagranicy.

Wydarzenia

Jest miastem wielu wydarzeń – isnpiruje jazzem – Szczecin Jazz Festival, od ponad 40 lat gromadzi najlepsze i najciekawsze przedstawienia teatralne – Festiwal Małych Form Teatralnych Kontarpunkt , od 27 lat jest stolicą tenisa – Szczecin Pekao Open itd.
Chciałoby się opowiadać i opowiadać o naszym mieście, jego atutach, wydarzeniach, ale słowa nie oddadzą tego, co chętnie pokazalibyśmy, dlatego zachęcamy do odwiedzin.
Zapraszamy do Szczecina

Używamy plików cookie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Ustawienia tych plików możesz edytować w opcjach przeglądarki internetowej.