Spacer

Filharmonia

Dziś ikona miasta, efekt międzynarodowego konkursu, a spośród propozycji 44 pracowni z całego świata, jury wybrało projekt Studio Barozzi/Veiga z Barcelony. Lodowa bryła budynku okrzyknięta została nową ikoną miasta i jest m.in. laureatem „architektonicznego Oskara” -  nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2015. To prawdziwa perła architektury Szczecina. Budynek swoją formą nawiązuje do krajobrazu miasta i bezpośredniego otoczenia. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, a także miejsce na organizację wystaw oraz kawiarnia.

Wały Chrobrego

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie - Wały Chrobrego, dawniej Tarasy Hakena. Stąd można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego.

Bulwary

Dziś  już trudno wyobrazić sobie  miasto bez tętniących życiem bulwarów nadodrzańskich. Nie ma lepszego miejsca od rozpoczęcia wycieczki po mieście. Tu można zacumować swoją łódkę i wybrać się na spacer po Szczecinie, a przy okazji obejrzeć ciekawe eksponaty znajdujące się w Alei Żeglarzy i poczuć wspaniały aromat  czekolady pochodzący z pobliskiej fabryki. A jeśli mamy w sobie duszę odkrywcy, to nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie z tego miejsca wybrać się w rejs by poznać urokliwe zakątki wodne.

Łasztownia

Historia tej części miasta sięga średniowiecza i była bardzo burzliwa. Dziś  Szczecin ma możliwość zagospodarowania, praktycznie od podstaw, dużego i charakterystycznego fragmentu miasta.  Tętni już życiem odrestaurowany  budynek  Starej Rzeźni, nabrzeże Starówka, Port Jachtowy i plaża Miejska na pobliskiej Wyspie Grodzkiej.

Szczecińska Wenecja

Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce . Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy zaplanowanej do odrestaurowania. Tędy wiedzie popularny szlak kajakowy, który  rozpoczyna się w okolicach Wyspy Grodzkiej.

Międzyodrze

Kraina rozlewisk i mokradeł zamknięta między dwiema odnogami Odry. Cisza, spokój i czysta woda powodują, że Międzyodrze stanowi raj dla wodnych ptaków, bobrów, wydr oraz rzadkich gatunków roślin. Spragnieni przygód i obcowania z dziką przyrodą i dziewiczą naturą najlepiej zwiedzą te tereny poruszając się kajakiem, który umożliwia odkrywanie dzikich, kameralnych zakątków.

Jasne Błonia, parki, lasy miejskie

Jedna z wizytówek Szczecina, szeroki zieleniec z rzędami platanów klonolistnych  (po 200 drzew) po bokach rozległego trawnika, rozpoczynający się aleją od Urzędu Miasta i biegnący w kierunku największego parku w Szczecinie -  Parku Kasprowicza. Idąc dalej można dotrzeć do Lasu Arkońskiego, będącego jednym z terenów leśnych miasta. Do tego mnogość mniejszych parków, a także leżąca w pobliżu puszcza sprawiają że Szczecin jest miastem skąpanym w zieleni.

Zamek Książąt Pomorskich

Renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry. Historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Miejsce działalności instytucji kulturalnych i wielu wydarzeń.

Kino „Pionier”

Najstarsze kino na świecie, które pod nazwą Helios w 1909 roku założył Albert Pietzke. W Pionierze, oprócz sali tradycyjnej, można obejrzeć film w tzw. Kiniarni, gdzie przy stoliku, w kawiarnianej atmosferze można się pełni zatracić w świecie wykreowanym na srebrnym ekranie.

Różanka

Najsłynniejszy szczeciński ogród różany. Jest  tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach a także egzotyczne drzewa i krzewy. Przez całe lato odbywa się tu cykl imprez dla wszystkich, dla dzieci i dorosłych  p.n. Różany Ogród Sztuki”.

Centrum Dialogu Przełomy

Podziemny pawilon zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, nagrodzonego główną nagrodą w prestiżowym konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space 2016). W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień '70, Sierpień '80, Sierpień '88.

Używamy plików cookie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Ustawienia tych plików możesz edytować w opcjach przeglądarki internetowej.